„Czarci pazur” lub też „diabelski pazur” to potoczne nazwy rośliny hakorośli rozesłanej, wynikające z wyglądu naziemnej części, która przypomina wygięte szpony lub długie pazury. Hakorośl występuje głównie w Afryce Południowej i z reguły może osiągnąć około 50 cm wysokości. Natomiast długość dochodzi do ok. 1,5 m. Dawne ludy afrykańskie za najcenniejszą część rośliny uważały korzeń. To z niego pozyskuje się leczniczy proszek po tym, jak cała roślina przekwitnie.

Obecnie również w krajach europejskich można spotkać produkty zawierające wyciąg z korzenia czarciego pazura. Czarci pazur może być dostępny w postaci tabletek lub maści, a także herbaty. Popularność tego ziela wynika z właściwości, jakie mu się przypisuje, o czym piszemy poniżej.

Czarci pazur polecany jest przede wszystkim na wszelkie problemy związane ze stawami, w tym zapalenie, a także reumatyzm.

Ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, co pozwala na złagodzenie dolegliwości, które występują w wyżej wymienionych chorobach. W takich przypadkach produkty zawierające czarci pazur stosuje się bezpośrednio na skórę.

Przeprowadzane badania naukowe dotyczące właściwości hakorośli wskazują, że roślina ta faktycznie ma działanie przeciwbólowe.

Trzeba jednak pamiętać, że nie u wszystkich osób będzie ono tak samo silne. Istnieje też odsetek osób, które w ogóle nie odczują łagodzącego działania produktów zawierających wyciąg z czarciego pazura.

Czarci pazur swoje właściwości zawdzięcza substancjom, jakie się w nim znajdują. W wyciągu z tej rośliny są między innymi fenolokwasy wpływające na pracę nerwów i mięśni, a także irydoidy, które mają działanie przeciwreumatyczne.Oprócz tego roślina ta zawiera dużo flawonoidów cenionych za swoje właściwości antyoksydacyjne. Oznacza to, że substancje te wpływają między innymi na spowolnienie procesu starzenia się organizmu.

Właściwości tej rośliny są porównywane do działania popularnych leków, takich jak fenylobutazon oraz kortyzon.

Medycyna naturalna wskazuje, że czarci pazur charakteryzuje się również działaniem odtruwającym. Kapsułki czy proszek z czarcim pazurem mogą być stosowane w celu oczyszczenia organizmu i usunięcia z niego toksyn. Ponadto dzięki obecności substancji antyoksydacyjnych stosowanie preparatów takich jak tabletki z czarcim pazurem pomaga chronić organizm przed wpływem stresu oksydacyjnego.

Czarci pazur to roślina znana przede wszystkim ze swoich właściwości sprzyjających leczeniu zwyrodnieniowego zapalenia stawów, a także zapalenia kości oraz ścięgien. Korzeń diabelskiego pazura znajduje zastosowanie także w terapii chorób serca, zapalenia nerek, w przypadku utraty apetytu oraz przy zaburzeniach trawienia. Wśród innych wskazań wymienić można bóle w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, bóle głowy, neuralgie, gorączkę, uszkodzenia chrząstki stawów, arytmię serca i problemy z ciśnieniem.

Czarci pazur można dostać pod rożnymi postaciami – jako maść lub żel z diabelskim pazurem, pod postacią proszków, kapsułek lub tabletek. Forma w jakiej stosowany jest preparat, a także jego skład warunkuje odpowiednią dawkę. Dlatego zawsze należy przestrzegać zaleceń producenta. Innym sposobem na stosowanie czarciego pazura jest picie naparów z jego dodatkiem. Napar taki można spożywać przez okres 2 miesięcy (3 razy dziennie). Po tym czasie niezbędna jest przerwa (około 3 tygodnie), po której ponownie można stosować napar.

Pierwsze efekty stosowania preparatów z czarcim pazurem pojawiają się po kilku tygodniach. W przypadku stosowania żelu lub maści z diabelskiego pazura skutki pojawiają się szybciej.